Cześć i czołem!
Wrzucamy tym razem nasz krótki wakacyjny elaborat, wyjaśniający co to jest te powszechnie słyszane i stosowane u nas (i nie tylko u nas):
OPTOMETRYCZNE BADANIE WZROKU...
a więc...
... jest procedurą diagnostyczną przeprowadzaną przez optometrystów i specjalistów ochrony wzroku w celu oceny zdrowia oczu i stanu wzroku pacjenta. Celem badania jest identyfikacja wszelkich problemów związanych z widzeniem jednoocznym, dwuocznym i obuocznym, takich jak wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), zaburzenia akomodacji i konwergencji, problemy z ostrością widzenia na dane odległości czy obecność jakichkolwiek zaburzeń i wad w widzeniu obuocznym (zezy jawne i ukryte (przepisanie pryzmatów z/lub terapią wzroku), tłumienia, problemy w widzeniu stereoskopowym itd.).
Proces badania optometrycznego wzroku zazwyczaj obejmuje kilka kroków ogólnie opisanych poniżej:
1. Wywiad: optometrysta zaczyna od przeprowadzenia wywiadu, aby dowiedzieć się o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, historii medycznej, problemach ze wzrokiem jakich doświadcza na co dzień, oraz o wszelkich dziedzicznych chorobach oczu w rodzinie.
2. Wyjściowa ocena ostrości wzroku: Pacjent jest proszony o czytanie liter lub znaków na tablicy w określonej odległości, w bieżącej korekcji i bez niej. Optometrysta określa, jak dobrze pacjent widzi i ocenia ostrość widzenia jedno i obuocznie.
3. Refrakcja: Procedura refrakcji jest wykonywana przy użyciu wstępnie refraktometru oraz jako zasadnicze badanie - foroptera. Pacjent patrzy na specyficzne testy, optotypy przez soczewki o różnej mocy z odpowiednimi filtrami (czerwono-zielonym, polaryzacyjnym), a optometrysta sprytnie dostosowuje te soczewki, aby poprawić ostrość i komfort widzenia pacjenta. Proces ten pomaga zidentyfikować jakąkolwiek wadę refrakcji i określić wyjściowe parametry korekcji.
4. Szeroko i precyzyjnie ujęte badanie stanu układu wzrokowego w widzeniu obuocznym – temat rzeka i chyba najciekawsza, najważniejsza i najbardziej emocjonująca dla nas jak i dla Pacjenta część badania. Kwintesencja i moc optometrii!
5. Dodatkowe testy: W zależności od potrzeb, optometrysta może przeprowadzić dodatkowe testy, takie jak badanie pola widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czy ocenę postrzegania kolorów i inne jakie mu przyjdą na myśl bądź wpadną pod rękę.
6. Uzupełniające badanie oczu z użyciem lampy szczelinowej: optometrysta używa lampy szczelinowej (biomikroskopu), aby dokładnie zbadać przednią część oka, taką jak rogówka, tęczówka, soczewka i komora przednia. Pozwala to zidentyfikować ewentualne problemy, takie jak infekcje, urazy czy zmiany strukturalne oka. Lampa szczelinowa jest niezwykle przydatna do aplikacji soczewek kontaktowych.
Po przeprowadzeniu kompletnego badania wzroku omawiane są szczegółowo wyniki z Pacjentem, wyjaśniane są wszelkie znalezione problemy lub wady refrakcji. Ostateczna weryfikacja przeprowadzonego badania i doprecyzowanie komfortowej i właściwej korekcji Pacjenta dokonywana jest poza gabinetem w prawie „naturalnych” warunkach bytowych przy użyciu oprawy probierczej (takie próbne okulary z właściwymi soczewkami na już zrobione)
W zależności od potrzeb, optometrysta może przepisać okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe (można to też zmiksować), terapię wzrokową lub skierować Pacjenta do okulisty, neurologa, ortoptysty, bądź lekarza ogólnego w celu dalszej diagnostyki.
To są podstawowe aspekty i fundamenty badania optometrycznego. Ważne jest regularne wykonywanie badań wzroku, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek problemy z widzeniem lub jeśli zauważasz zmiany w jakości widzenia. Zalecamy skonsultowanie się wówczas z wykwalifikowanym optometrystą bądź specjalistą w celu przeprowadzenia dokładnego badania oczu i oceny stanu zdrowia wzroku. Zaleca się przeprowadzenie takiego badania co najmniej raz na dwa lata, jeśli nosimy już okulary to najlepiej co rok, chyba, że fachowiec zaleci inaczej.
Trzymajcie się i do zobaczenia
Ekipa VISUSMAX